КАТЕГОРИЈА

Македонија

Одложено судењето за „27 април“

Одложен стартот на судењето за настаните од 27 април во Собранието бидејќи обвинителството не ги доставило сите докази до обвинетите,... Прочитај повеќе тука...Македонија – Denesen.mk

(ВИДЕО) Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна средина

Хелсиншкиот комитет за човекови права ќе поднесе претставка до Секторот за внатрешна контрола во МВР поради односот на полицијата... Прочитај повеќе тука...Македонија – 24 Инфо

Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна средина (ФОТО)

Попладнево активисти на скопскиот органок при глобалното движење за климатска правда „Fridays For Future“ организираа нова герила акција,... Прочитај повеќе тука...Скопје – Слободен печат

Петровска за 360°: Италијанските власти реагираа кај Чулев за пробивањето на акцијата за кокаинот

Министерот Наќе Чулев доби предупредување од италијанските власти дека издавањето информации во јавноста за акција што е во тек е... Прочитај повеќе тука...Македонија – Локално

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача... Прочитај повеќе тука...Македонија – МАКФАКС

Пендаровски: Да не се лажеме, на Албанците името Македонија, и македонскиот јазик не им значи

Прашан дали е можна ревизија на Преспанскиот договор,  претседателот Пендаровски смета дека е можно, но не е реално. – Објективно во... Прочитај повеќе тука...Македонија – Република

Џафери: Собранието ги исполни реформските приоритети, на ред е ЕУ да постапи по заслуга

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска оствари средба со европратениците Дачиан Чолос, претседател на Групата Обнови ја... Прочитај повеќе тука...Политика – Нова Македонија

Пендаровски: Во историјата на државата претседател нe бил избран без поддршка од големите два блока

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево... Прочитај повеќе тука...Македонија – Denesen.mk

Јанушев: Од насилнички донесениот закон за ЈО, единствена корист има Заев и СДСМ

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев гостуваше на емисија на ТВ Тера каде што посочи дека законот за јавно обвинителство... Прочитај повеќе тука...Македонија – NetPress