КАТЕГОРИЈА

Економија

Анѓушев: Некогаш главен проблем беа финансиите, сега е недостигот на кадар

Недостигот на квалитетен и обучен кадар е главен проблем со кој што се соочуваат се поголем број домашни компании. Ова беше нагласено... Прочитај повеќе тука...Економија – Независен Весник

Четиринаесетти обид за изградба на хидроцентралата „Чебрен“

Очекувањата се дека со изградбата на долгонајавуваната електроцентрала, за што првпат се нуди јавно-приватно партнерство, ќе се... Прочитај повеќе тука...ЕКОНОМИЈА – Нова Македонија

АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ: Лани превезени 20.796.000 патници што е за 3,5 отсто помалку од преклани

Во четвртиот квартал лани со автобус се превезени 20.796.000 патници, што е за 3,5 проценти помалку во однос на истиот период од 2018 година во... Прочитај повеќе тука...Економија – Denesen.mk

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Возбудлива, флексибилна, модерна, но и една од најплатените професии во светот е програмирањето.Со оваа вештина можеш да изградиш... Прочитај повеќе тука...Faktor.mk

Ангеловска и Деспотовски со предлог да се формира регионален ФИТР со седиште во Скопје

Основање регионален фонд што ќе работи по примерот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) е предлог што министерката за... Прочитај повеќе тука...Економија – 24 Инфо

Подарете можност за СРЕЌА ПЛУС и вратете се со еко скутер од 10-тиот Саем за венчавки

Трендот за дарување – СРЕЌА ПЛУС, не води на 10тиот – јубилеен Саем за венчавки, каде веќе традиционално, Државна лотарија нуди можности... Прочитај повеќе тука...Економија – Слободен печат

Заев: Со пристапувањето во НАТО стануваме дел од пазар на 1 милијарда потрошувачи

Прво дозволете да го споделам задоволството што имав денеска шанса заедно со генералниот секретар на Социјалдемократскиот сојуз,... Прочитај повеќе тука...Бизнис – Локално

Јанушев од Крива Паланка: Стопанствениците очекуваат значителна помош и придонес од новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Продолжуваме со посетите низ Република Македонија. Денес сме во Крива Паланка, остваривме средба со неколку стопанственици, ги... Прочитај повеќе тука...Економија – Република

ЕВРОПЈАНИТЕ НЕ МОЖАТ ДА СЕ СПОГОДАТ ЗА ПАРИТЕ: Лидерите на ЕУ повторно не постигнаа согласност за буџетот

Самитот на лидерите на Европската Унија за предлогот за седумгодишниот буџет на Унијата заврши без резултат, откако 27-те земји членки... Прочитај повеќе тука...Економија – Denesen.mk