Последни вести

1 of 78

Македонија

Одложено судењето за „27 април“

Одложен стартот на судењето за настаните од 27 април во Собранието бидејќи обвинителството не ги доставило сите докази до обвинетите,... Прочитај повеќе тука...Македонија – Denesen.mk
1 of 61

Скопје

Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна…

Попладнево активисти на скопскиот органок при глобалното движење за климатска правда „Fridays For Future“ организираа нова герила акција,... Прочитај повеќе тука...Скопје – Слободен печат

Богдановиќ: Ќе го смениме изгледот на просторот кај „Треска“, нема да има само згради „наполитанки“…

Деновиве, на вонредна седница, Советот на Општина Центар го усвои Заклучокот со кој се одлучи  по пат на јавен конкурс да се уреди... Прочитај повеќе тука...Скопје – Слободен печат

Училиштето „Александар Македонски“ забрани мобилни телефони за време на наставата

Општинското основно училиште „Александар Македонски“ во Аеродром во соработка со Советот на родителите донесе одлука за забрана на... Прочитај повеќе тука...Скопје – МАКФАКС
1 of 18

црна хроника

Тешко повреден работник од Јурумлери

На 20.02.2020 околу 15:00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ со тешки телесни повреди бил донесен... Прочитај повеќе тука...Хроника – Kurir.mk
1 of 38

Култура

Втор ден меѓународна научна конференција за примената на Законот за употреба на јазиците

Во Скопје денеска продолжува тридневната меѓународна научна конференција „Многујазичноста и предизвиците на примената на Законот... Прочитај повеќе тука...Култура – А1он
1 of 25

балкан

„Корковадо”: Грејдерите за потребите на Армијата на РСМ не се исти со оној продаден во Србија

– Српска компанија „Корковадо”, преку која беа набавени машини-грејдери за потребите на Армијата, денеска ги демантираше тврдењата... Прочитај повеќе тука...Балкан – 24 Инфо

УНХЦР: Грција да реагира на шокантните и недостојни услови во кои живеат мигрантите

Високиот комесар за бегалци при ООН, Филипо Гранди, денеска ја повика Грција, со поддршка од Европа, да реагира на „неодржливата... Прочитај повеќе тука...Регион – Слободен печат
1 of 53

Колумни

АХТУНГ, АНГЕЛА

Техничкиот премиер Оливер Спасовски се чуди како не може да се најде одговорен зошто снема обрасци за пасоши. И јас The post АХТУНГ,...

Предизборни математики и комбинаторики

Нормално, како пред секој предизборен циркус во Македонија, и власта и опозицијата најавуваат „ голема победа, победа за Македонија“.... Прочитај повеќе тука...Faktor.mk
1 of 9

спорт

1 of 263

технологија

Google повлече околу 600 апликации од својата продавница со 4,5 милијарди преземања заради…

Google Play нуди разновидна колекција на содржини од App Store и затоа е попосакувана цел за хакери. Ова бара компанијата да направи... Прочитај повеќе тука...Наука и технологии – Локално

Мудрости од Тим Ферис и Кевин Роуз

Ферис и Роуз се другари со години. Едниот добро познат, автор на популарниот серијал книги „4 Hour Workweek/Body/Chef”. Роуз е познат по тоа што е...
1 of 19

Економија

1 of 80

Видео

1 of 11

сцена

Хари и Меган се откажаa од брендот „SussexRoyal“

Војводата и војвотката од Сасекс ќе престанат да го користат брендот „Сасекс Ројал“ (SussexRoyal) од пролет. Портпаролот на двојката... Прочитај повеќе тука...Сцена – Локално
1 of 19

свет

1 of 81

Интервјуа

1 of 6

магазин

Денешен Хороскоп (22.02) сабота

ОВЕН На некој начин сега ја докажувате својата посветеност на работа. Важно е да се посветите максимално на своите цели. Можеби ќе... Прочитај повеќе тука...Хороскоп – Порта

(ВИДЕО) Со парче бакарна жица и потрошена батерија направи изум и изненади милиони!

Некогаш човечката генијалност и науката може прилично да не изненадат. Она што ќе го видите во ова видео е чиста наука… The post (ВИДЕО)... Прочитај повеќе тука...Занимливости – Порта
1 of 79